O spółce

BZK Energy to spółka, której zajmuje się przygotowaniem projektów biogazowni, nadzorem budowy i zarządzaniem takimi obiektami oraz sprzedażą biogazu i pozyskanej z niego energii. Należy do BZK Holding, jednej z największych w kraju, rdzennie polskich grup spółek produkcyjnych i usługowych, które skutecznie konkurują z zagranicznymi koncernami w branży przemysłu zbożowego i mleczarskiego oraz paliw odnawialnych. Spółki z grupy współpracują bezpośrednio z tysiącami polskich rolników i gospodarstw rolnych realizując zasady gospodarki cyrkulacyjnej.

BZK Energy bazuje na najnowszych technologiach dostępnych na rynku europejskim, który należy do wiodących na świecie w tym zakresie. Biogazownie, rozpowszechnione szczególnie w bogatszych i dobrze zorganizowanych krajach Unii Europejskiej, charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością produkcji energii i relatywnie niskimi mocami. Energia wytworzona z biogazu z reguły uzupełnia tzw. miks energetyczny (struktura produkcji i konsumpcji energii w danym kraju). Jednak w niektórych państwach udział energii z biogazu potrafi sięgać nawet 40 proc. Dotyczy to Danii, która wdrożyła i opanowała w praktyce zasady gospodarki cyrkulacyjnej i zarządzania strumieniem odpadów organicznych.

Biogaz powstaje w hermetycznych instalacjach. Produkujące go bakterie beztlenowe giną w tlenie zawartym w powietrzu.

fot. BIOWATT S.A.

Charakterystyczną cechą biogazowni, w porównaniu z innymi odnawialnymi źródłami energii (OZE), jest możliwość wytwarzania odnawialnej energii w sposób ciągły, bez względu na warunki pogodowe, porę dnia czy roku. Biogazownie bazują na mikroorganizmach, które wytwarzają biogaz z materii organicznej w warunkach beztlenowych. Biogaz to mieszanina metanu i dwutlenku węgla o wartości opałowej 17-24 MJ/m3. Wytwarzany jest w hermetycznych instalacjach bez dostępu powietrza. Bakterie beztlenowe nie są w stanie przetrwać w obecności tlenu zawartego w powietrzu.

Biogazownie pozwalają na przetworzenie odpadowej materii organicznej, która obecnie trafia na wysypiska śmieci lub przechowywana jest w otwartych lub zamkniętych pryzmach czy zbiornikach. Podstawowym zadaniem biogazowi jest produkcja biogazu, ale z punktu widzenia rolnictwa i ekologii znacznie cenniejszym produktem biogazowni jest tzw. poferment. Przewyższa inne nawozy organiczne i naturalne pod wieloma względami. W porównaniu z nawozami naturalnymi ma neutralny, ziemisty zapach a po przekompostowaniu jest całkowicie bezwonny.