AMBASSADOR: instalacja w obiegu zamkniętym do zrównoważonej produkcji biometanu, BioCO2 i bioproduktów nawozowych - nowy standard dla gospodarki zero odpadów

Projekt ma na celu budowę i eksploatację innowacyjnej biogazowni w Polsce. Instalacja ta połączy zaawansowane procesy fermentacji beztlenowej z różnorodnymi surowcami odpadowymi z sektora rolno-spożywczego, wraz z technologiami oczyszczania biogazu oraz wychwytywania i oczyszczania CO2, aby stworzyć system zamkniętego obiegu, zero odpadów.

Skalowalność projektu umożliwia wysoką powtarzalność rozwiązania. Dzięki temu projekt jest swego rodzaju ambasadorem rozwoju zaawansowanych technologii produkcji biometanu w Europie Środkowej i Wschodniej.

AMBASSADOR wprowadza przełomową integrację technologii, które priorytetowo traktują efektywność zasobów i gospodarkę cyrkulacyjną. Biogazownia będzie wyposażona we wszechstronny fermentor zdolny do przetwarzania szerokiej gamy surowców, co czyni instalację elastyczną i łatwą do adaptacji. Część wyprodukowanego biometanu będzie wykorzystywana do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby samej instalacji, co umożliwi jej pracę w trybie off-grid. Dodatkowo, system obejmuje wychwytywanie i skraplanie CO2 oraz produkcję wysokiej jakości biometanu, który będzie następnie wprowadzany do krajowej sieci gazowej. Przez pierwsze pięć lat eksploatacji oczekuje się, że instalacja zapobiegnie emisji 128 050 ton CO2.

Projekt stanowi praktyczny przykład transformacji w kierunku zrównoważonej, odpornej i konkurencyjnej gospodarki. Jest zgodny z kilkoma kluczowymi strategiami politycznymi, w tym z europejską strategią przemysłową, Planem Odbudowy dla Europy, Planem Przemysłowym Zielonego Ładu i oraz rozporządzeniem o zerowej emisji netto.

Rezultaty

Oczekuje się, że instalacja osiągnie następujące parametry:


5008624

metrów sześciennych wysokiej jakości biometanu (równoważnik 52 591 MWh energii)

3983622

metrów sześciennych (7 876 ton) ciekłego CO2 o jakości spożywczej

176720

ton pofermentu

Projekt zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 277 proc. w porównaniu z referencyjnym scenariuszem wydobycia i użycia gazu ziemnego.

  • Koordynator projektu: BZK Energy
  • Lokalizacja: Polska
  • Kategoria: przemysł energochłonny (Ell)
  • Kwota dotacji z Funduszu Innowacyjnego (Innovation Fund): 7 958 244 EUR
  • Uczestnicy projektu: Bioagra, BZK Energy

Fundusz Innowacyjny (Innovation Fund) jest w 100 proc. finansowany przez unijny system handlu emisjami.

Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub CINEA. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.