Wzrost produkcji biometanu w krajach Unii Europejskiej osiągnął 37 proc. W pozostałych krajach kontynentu produkcja wzrosła o 20 proc. w porównaniu do danych z lat 2022-2023. Nowe biometanownie powstają nawet na Ukrainie objętej wojną z Rosją. Polska stanowi wyjątek w zastosowaniu tej najnowszej technologii biogazowej. Pierwsza biometanownia w Polsce projektowana jest w obrębie Domaszkowic w Gminie Nysa.
Biometanownie na kontynencie europejskim, według najświeższych danych, produkują 6,4 miliarda metrów sześciennych biometanu rocznie. Jak wskazuje opublikowana w czerwca br. Mapa Biometanu Europejskiego, 81 proc. wszystkich zdolności produkcyjnych przypada na instalacje zlokalizowane w krajach Unii Europejskiej.
Działające europejskie biometanowanie mogą przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 niemal o 29 milionów ton rocznie. Instalacje, łącznie, mogą również dostarczać odnawialną energię dla 5 milionów europejskich gospodarstw domowych przez cały rok lub napędzać 145 tysięcy pojazdów gazem bio-LNG przez cały rok.
Mapa przedstawia 1,548 biometanowni. Reprezentuje to 32 proc. wzrost liczby instalacji w Europie w porównaniu do poprzedniej edycji mapy, która zawierała 1,174 obiektów tego typu. Ponad 80 proc. zgłoszonych do Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu (EBA) instalacji biometanowych jest teraz podłączonych do sieci gazowej. Niemal połowa (49 proc.) jest podłączona do sieci dystrybucyjnej, a 14 proc. produkowanego biogazu wykorzystywanych jest jako paliwo w pojazdach drogowych.
Francja jest jednym z krajów przewodzących w rozwoju biometanowni i prawie podwoiła swoją zdolność produkcyjną w porównaniu do poprzedniej edycji mapy. Włochy również wykazały znaczący wzrost, zwiększając liczbę instalacji czterokrotnie, a całkowitą zdolność produkcyjną ponad trzykrotnie, podczas gdy Wielka Brytania i Dania utrzymują swoje pozycje wśród pięciu największych producentów biometanu w Europie. Niemcy pozostają największym producentem biometanowni.
Dynamika w sektorze biometanu ściśle odpowiada celom na 2030 rok określonym w planie REPowerEU. Według analiz EBA do 2030 roku zabezpieczono już 25 miliardów euro na zainstalowanie 950 nowych instalacji biometanowych.
Mapa Biometanu Europejskiego jest coroczną publikacją EBA.