Spółka BZK Energy uzyskała wsparcie z Funduszu Innowacyjnego (Innovation Fund) na projekt AMBASSADOR. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Polega na uruchomieniu instalacji biogazowej produkującej biometan w połączeniu z wychwytywaniem i skraplaniem dwutlenku węgla na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego.

Strategiczny projekt w sektorze biometanu
Instalacja AMBASSADOR, którą zamierza wdrożyć spółka BZK Energy, łączy zaawansowane procesy fermentacji beztlenowej z nowoczesnymi technologiami oczyszczania biogazu, wychwytywania i skraplania CO2. Firma uzyskała na ten cel dofinansowanie z Innovation Fund, uznawanego za największy na świecie program finansowania innowacyjnych technologii niskoemisyjnych.
– Chcemy wdrożyć modelową produkcję energii w obiegu zamkniętym, która może stać się wzorem dla kolejnych inwestycji tego typu w tej części kontynentu – mówi Jakub Augustynowicz, dyrektor ds. inwestycji BZK Energy. – Wdrażanie innowacji daje Polsce szansę na dogonienie innych krajów Europy w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Szczególnie w sektorze produkcji biogazu, w którym dramatycznie odstajemy od reszty kontynentu – podkreśla Augustynowicz.
Spółka zaznacza, że projekt AMBASSADOR łączy innowacyjne rozwiązania technologiczne w niespotykany sposób. Oczekiwane efekty mówią same za siebie. W porównaniu z tradycyjnymi źródłami gazu, AMBASSADOR przyniesie redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 277 proc. w porównaniu do rozwiązań opartych na tradycyjnym gazie ziemnym. Pozwoli to produkować gaz z surowców odnawialnych, bezodpadowo i w pełni zrównoważony sposób.
Punkt wyjścia do inwestycji w innych krajach UE
AMBASSADOR może stać się punktem wyjścia do podobnych inwestycji w innych krajach UE. Wdrożenie projektu pociąga za sobą znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że nowa instalacja pozwoli uniknąć emisji 256 100 ton ekwiwalentu CO2 w ciągu pierwszych lat funkcjonowania.
Ochrony środowiska to tylko jedna z wielu korzyści płynących z tej inwestycji. Biogazownia będzie produkować rocznie ponad 5 milionów metrów sześciennych biometanu i blisko 4 miliony metrów sześciennych ciekłego CO2 o jakości spożywczej.
Polska dysponuje ogromnym potencjałem w zakresie substratów do produkcji biogazu, porównywalnym z rynkiem niemieckim. Rozwinięcie tego segmentu gospodarki na poziomie Niemiec, oznaczałoby wygenerowanie nawet do 40 tys. miejsc pracy i zaspokojenie blisko połowy potrzeb Polski w zakresie gazu.
Europejska strategia przemysłowa
Projekt AMBASSADOR otrzymał dofinansowanie w wysokości 7 958 244 euro z Funduszu Innowacyjnego (Innovation Fund), który wspiera rozwój niskoemisyjnych technologii w Unii Europejskiej. Jego realizacja wpisuje się w cele Europejskiej Strategii Przemysłowej, Planu Odbudowy dla Europy oraz Zielonego Ładu. Realizowany jest przez konsorcjum dwóch spółek biotechnologicznych BZK Energy i Bioagry.
– Europa stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej i ograniczenia emisji w sektorach energochłonnych. AMBASSADOR to krok w stronę bezpieczeństwa energetycznego, niezależności od paliw kopalnych oraz realnego wsparcia gospodarki obiegu zamkniętego – podsumowuje Jakub Augustynowicz.
Fundusz Innowacyjny (Innovation Fund)
Fundusz Innowacyjny (FI) to, jeden z największych na świecie, program finansowania demonstracji innowacyjnych technologii niskoemisyjnych, zarządzany bezpośrednio przez Komisję Europejską (DG CLIMA) i agencję wykonawczą CINEA. Jego celem jest wspieranie projektów, które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a jednocześnie wprowadzają przełomowe rozwiązania w sektorach przemysłowych, energetycznych i transportowych. Fundusz jest w całości finansowany ze środków pochodzących z unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS), co oznacza, że jego budżet pochodzi z opłat za emisję CO2.
Program ma rygorystyczne kryteria oceny. Do realizacji wybierane są tylko projekty, które wykazują wysoki potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalnymi technologiami, są technicznie wykonalne i posiadają solidny model biznesowy. Projekty muszą wdrażać rozwiązania, które nie są jeszcze powszechnie stosowane na rynku.
Odpowiedzialna za realizację zadań finansowanych z Funduszu Innowacyjnego, w imieniu Komisji Europejskiej, jest Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Agencja zajmuje się organizacją naborów wniosków, oceną projektów, podpisywaniem umów o dofinansowanie oraz monitorowaniem aspektów technicznych i finansowych realizowanych przedsięwzięć. CINEA nadzoruje także komunikację dotyczącą dostępności funduszy i osiągnięć programu.

Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub CINEA. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.