
Zgodnie z raportem opublikowanym przez portal Globenergia.pl na koniec 2024 roku w Polsce działały 442 biogazownie, z czego tylko 174 rolniczych, jak obiekt planowany w Domaszkowicach.
Biogaz w Niemczech kontra Polska: ogromna różnica w liczbach
Niemcy na koniec 2024 r. dysponowały ponad 10 tys. biogazowni. To więcej niż w Polsce stoi stacji benzynowych. Tamtejsze biogazownie już w 2013 r. wygenerowały około 28 milionów MWh energii elektrycznej. Zasiliły wtedy 7 mln gospodarstw domowych w prąd. W Polsce, w okresie styczeń-październik 2024 r., prosumenci biogazowi wprowadzili do sieci zaledwie 1113 MWh energii elektrycznej.
Nowe inwestycje w sektorze biogazowym
Krajowy potencjał biogazu oszacowano na 13,5 miliarda m³ i jest on porównywany do niemieckiego. Jednak liczba zainstalowanych systemów biogazowych jest niższa od prognoz, a sektor pozostaje daleko w tyle za czołowymi krajami Europy.
W ciągu ubiegłego roku zainstalowano 30 nowych biogazowni, których łączna moc wynosi 14,58 MW. Większość z tych instalacji ma moc poniżej 0,5 MW, co wynika z wymagań prawnych dotyczących biogazowni o większej mocy, które muszą przejść przez skomplikowane procedury administracyjne. W myśl przepisów biogazownie rolnicze o większej mocy klasyfikuje się bowiem jako takie, które mogą znaczącą wpływać na środowisko.
Biogaz prosumencki: niewielki udział w polskim miksie energetycznym
Z danych wynika, że tzw. biogazownie prosumenckie w Polsce stanowią mniejszość wśród innych systemów tego typu. Na koniec października 2024 roku działało jedynie 56 prosumenckich instalacji biogazowych o łącznej mocy 1 MW. W porównaniu z sektorem fotowoltaicznym, gdzie w Polsce działa ponad 1,5 miliona instalacji o mocy 11,9 GW, biogaz pozostaje daleko w tyle, mimo jego ogromnego potencjału jako źródła energii odnawialnej.
Biogazownie prosumenckie to niewielkie instalacje (zazwyczaj o mocy do 500 kW), które są przeznaczone głównie dla rolników lub małych przedsiębiorstw. Ich celem jest wytwarzanie energii na własne potrzeby, np. do ogrzewania czy zasilania maszyn, a ewentualne nadwyżki mogą być sprzedawane do sieci energetycznej.
Zmiany legislacyjne – potencjalna szansa na rozwój biogazu w Polsce
Szybszy rozwój sektora biogazowego w Polsce byłby możliwy po uchwaleniu przez Ministerstwo Rolnictwa specustawy (podobnej do tzw. specustawy drogowej), która ułatwiłaby proces inwestycyjny poprzez usunięcie barier administracyjnych.
Biogazownie to instalacje pozwalające chronić środowisko naturalne i zwiększające komfort życia na terenach wiejskich oraz na granicach miast i wsi.
Według analiz resortu rolnictwa specustawa pozwoliłaby na powstanie nawet 2000 nowych biogazowni rolniczych. Jak dotąd te pozytywne perspektywy nie znalazły jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości i na koniec 2024 roku w Polsce działały tylko 174 obiekty tego typu.
Większość danych i analiz zawartych w artykule pochodzi z raportu opublikowanego przez portal Globenergia.pl, bazującego na źródłach z AEE, ARE i KOWR.