Biogaz to proste, ekologiczne i racjonalne rozwiązanie. Potwierdzają to udane doświadczenia państw ościennych i tysiące biogazowni działających na terenie Unii Europejskiej. O inwestycjach biogazowych mówi Aleksander Siuda.
Podczas konferencji biogazowej w Schwäbisch Hall, w roku 2018, niemieccy prelegenci zadawali pytanie przedstawicielowi polskiego rządu „kiedy w końcu zaczniecie produkować biogaz i biometan w Polsce na skalę, którą umożliwia Wam jedna z największych w Europie ilość substratów rolniczych i spożywczych”.
Już wtedy potrzeba szybkiego uruchomienia potencjału produkcji biometanu wydawała się priorytetem w Polsce. Od wybuchu wojny w Europie, która do tych oczywistych potrzeb dodała także kwestię zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, zagadnienie produkcji biometanu można określić mianem wyzwania.
Lokalizacja biogazowni
W Polsce znalezienie odpowiednich miejsc, na których można prowadzić produkcję biogazu – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub co najmniej ze studium – jest trudne. Następnym krokiem jest wystąpienie o pozwolenia środowiskowe i w konsekwencji o pozwolenia na budowę. W Polsce istnieje wiele – bezpodstawnych – obaw społecznych związanych z biogazowniami. Obejmują one kwestie związane z emisją zapachów, hałasem czy wpływem na lokalną ekologię i środowisko. Tymczasem biogazownie pomagają chronić lokalne środowisko naturalne, redukują zapachy i pracują bardzo cicho. Warunkiem jest stosowanie nowoczesnych technologii i procedur.
Technologia a dystrybucja
Wybór i zakup właściwej technologii oraz instalacji produkcyjnej to wypadkowa kilku czynników, które mają wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Zależy to od dostępności surowca do produkcji biogazu, decyzji o odzysku CO2 oraz wybranej postaci wyrobu gotowego. Chodzi o to czy biometan ma być tłoczony do rurociągu gazowego, sprężany do bioCNG lub skraplany do bioLNG. Trzeba też spełnić normy jakościowe, aby możliwy był odbiór biogazu przez kupującego lub operatora sieci gazowej.
Finansowanie a wsparcie
Konieczne środki finansowe na inwestycję biometanową (z odzyskiem CO2) to wydatek rzędu ok. 100-120 mln zł. Już samo zapewnienie wkładu własnego przy uzyskiwaniu kredytu należy postrzegać jako wyzwanie. Stąd też zrozumiałe jest oczekiwanie inwestorów, że pojawi się wsparcie ze strony Państwa, które powinno być najbardziej zainteresowanej rozwojem tej dziedziny gospodarki. Konkursy pozwalające na uzyskanie wsparcia publicznego nie wspierają jednak wystarczająco inwestycji biogazowych. W innych krajach Unii Europejskiej sektor biogazu jest uznawany za jeden z priorytetów.